Hastanemizden Haberler

YALOVA DEVLET HASTANESİ OSMANLI GELENEKLERİNİ SÜRDÜRÜYOR     Yalova Devlet Hastanesinde Osmanlı geleneklerini yaşatmaya devam ediyoruz. Hastanede doğum yapan annelere ve refakatçilere lohusa şerbeti dağıtılıyor.

     Yalova halkına hizmet veren köklü kamu kurumlarından biri olan devlet hastanesinde, sadece sağlık hizmetlerinde değil, gelenek ve göreneklerin yaşatılması hususunda da halka hizmet vermeye çalışıyoruz.

     Türk adetlerinde lohusa şerbetinin özel bir yeri vardır. Osmanlı döneminde padişah çocukları doğduktan sonra sultanlara, ziyaretçilere ve saraydaki çalışanlara ikram edilen lohusa şerbetini,  hastanemizde başlatılan bir uygulama ile Ocak 2014 tarihinden bu yana her gün öğleden sonra, doğum yapan annelerimize özel hazırlanan sunum tepsisi ile birlikte ikram ediyoruz.

       Lohusa şerbeti; su oranı yoğun, sağlıklı ve serinleten bir içecek. Şekerini az kullanarak hafif bir içecek kıvamında tüketilmesi daha sağlıklı. İçerisindeki tarçın, kan-şeker dengesinin sağlanmasında etkili olduğu için emziren annenin aşırı tatlı ihtiyacı oluşmasını engelliyor. Lohusa şerbetinde bulunan baharatlar mideyi rahatlattığı gibi, ayrıca bebekte gaz olmasını engelliyor. Lohusa şerbeti, anne sütünü artıran ve bebeğin kolay ve tatlı süt emmesini sağlayan bir içecektir.
Bu uygulama ile yüzlerce yıllık bir geleneğin yaşatılmasına ve şerbetin faydalarından yararlanılmasına olanak sağladığımız için mutluluk duymaktayız. Unutulmamalıdır ki Hoşgörü sıhhat getirir.

 

                                                                                               Dr.Ünal KÜÇÜKYILMAZ
                                                                                                      Genel Sekreter