Hastanemizden Haberler

Hastanemizde laparoskopik (kapalı) rahim alınması ameliyatı.Hastanemizde ilk kez laparoskopik (kapalı) rahim alınması ameliyatı gerçekleştirildi.

29.01.2015 tarihinde hastanemizde ilk kez laparoskopik histerektomi (kapalı yöntemle rahim alınması ameliyatı) Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Op.Dr.Resul KARAKUŞ ve Op.Dr.Sultan Seren KARAKUŞ tarafından başarı ile gerçekleştirildi.

Laparoskopik Histerektomi ameliyatı halk arasında kapalı ve kansız ameliyat olarak bilinen ve çapları 0,5-1 cm arası değişen 3 ya da 4 minik kesiyle, karın içerisine girilen kamera yardımı ile rahim alınması işlemidir. Bu sayede uygun hastada gerçekleştirildiğinde bu teknik, halk arasında açık ameliyat olarak da bilinen ve büyük cilt kesileri gerektirebilen geleneksel cerrahi ile kıyaslandığında hastaya birçok önemli avantajlar sağlıyor. Bu nedenle günümüzde dünyada ve birçok merkezde sıkça tercih ediliyor.

Laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) tekniğinin sağladığı önemli avantajlar,

-Ameliyat sırasında daha az kan kaybı,

-Ameliyat sonrası daha az enfeksiyon riski,

-Ameliyat sonrası daha az ağrı ve daha az ağrı kesici ihtiyacı,

-Hastaneden daha kısa sürede taburcu olma imkanı,

-Günlük yaşama kısa sürede dönüş,

-Daha küçük kesiler nedeniyle kozmetik açıdan daha estetik bir görünüm olarak sıralanabilir.

Yine 29.1.2015 tarihinde Yalova Devlet Hastanesinde ilk kez Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op.Dr.Resul KARAKUŞ tarafından Histeroskopik myom alınması ameliyatı gerçekleştirildi. Bu işlemde de herhangi bir cilt kesisine gerek kalmadan; vajinadan rahim içine ilerletilen kameralı sistem yardımı ile rahim içi boşluğa yerleşmiş myom (ur) alınmıştır. Bu operasyon da tamamen kapalı yöntem olup, ağrısız, daha az kanama ile hastaya işlem sonrası 3-4 saat içinde taburcu olabilme imkanı sağlamaktadır.