Hastanemizden Haberler

İnsülin Pompası Hastenemiz de Uygulanmaya BaşlamıştırDalgalı kan şekeri olan diyabetik hastalarda (oynak diyabet) kullanılan ve daha çok büyük merkezlerde yapılan insulin pompa tedavisine Yalova da başlandı. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Yalova Devlet Hastanesi endokrinoloji uzmanı Savaş Karataş diyabet teknolojilerinin gelişmesi ile çok daha konforlu, modern ve zahmete yol açmayacak tedavilerin mümkün olduğunu, bu sistemde yeni cihazlarda hem şeker ölçümü hem de insulin uygulamasının kan şekerine göre pompa tarafından ayarlanıp uygulandığı belirtti.

YALOVA da İLK DEFA

Yalova da ilk kez bu uygulamadan yararlanan 24 yaşındaki tip 1 diyabet hastası Melike Yeşilkaya ise bu tedavi imkanına Yalova da sahip olduğundan dolayı son derece memnun olduğunu dile getirdi. Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ünal KÜÇÜKYILMAZ Yalova da son teknoloji ile tedavi imkanlarının her geçen gün yapılan yatırımlar ve kadroya katılan branşında uzman hekimler ile daha da iyiye doğru gideceğini; hasta memnuniyetinin kendileri için çok önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Diyabet hastalarında ensülin kullanımı gerçekten sıkıntılı ve zor bir tedavi yöntemidir. En büyük problemi de tip 1 olarak adlandırılan ensüline bağımlı olan diyabet hastasında yaşamaktayız. Bu hatalar diyabete yakalandıkları genç yaşlardan itibaren insüline mahkum yaşamaktadırlar. Bu hastalarda ensülin pompaları gerçekten de çok ciddi bir konfor ve tedavi başarısı sağlamaktadır.

İnsülin pompası nedir

Bilindiği gibi insüline bağımlı diyabet hastaları günde 4 defa insülin yaparak hayatlarını sürdürebilmektedirler. Bazen bu kadar sık insülin yapılması bile şeker düzeylerinde ciddi bir düşüklük sağlayamamaktadır. İnsülin pompaları özellikle bu tip hatalarda şeker düzeyinin dengelenmesi adına çok ciddi faydalar sağlamaktadır. İnsülin pompası , tüm gün sürekli ve az miktarda insülin salgılayarak, kan şekerinin daha düzgün olmasını sağlar. Hastalar bu yöntemi kullandıklarında günde 4 defa enjeksiyon yapma zorunluluğundan kurtulurlar .

İnsülin pompası nasıl çalışır

İnsülin pompası çağrı cihazı büyüklüğünde bir cihazdır. Cihaz 3 parça olarak görev yapar: Kanül bölümü : Bu bölüm ince, yumuşak,iğnesiz bir plastik borucuktur. Bu bölüm infüzyon seti ile cihaza bağlanır. Cilt altına yerleştirilen kanül bölümü insülinin vücuda girişini sağlar. Bu set ile cihaz çıkartılarak duş alınabilmektedir. Cihaz bölümü :Bu bölüm insülin kartuşun içinde bulunduğu ve verdiğimiz dozu ayarlayarak insülinin yapılmasını sağlayan bölümdür. Rezervuar bölümü: İçinde 3 gün yetecek oranda insülin içeren depo bölümüdür.

İnsülin pompasının faydaları nelerdir

1. Bu cihaz hastaların yaşam kalitesini çok ciddi oranda arttırır.Kullanıcılar daha az günlük değişiklik, daha fazla esneklik ve gelecek açısından daha az endişe duymaktadır. Yapılan incelemelerde bu pompayı kullanan kişilerin eski tedavilerine dönme olasılığını sadece % 2-3 olduğu saptanmıştır. 2. Pompa kullanan kişilerde şeker oranlarının çok iyi düzeyde seyretmesi nedeni ile diyabete bağlı oluşabilecek sorunlarda ciddi oranda bir azalma saptanmaktadır. Çok merkezli yapılan DCCT çalışması sonuçlarına göre Hb A1c oranında 1 birim düşürmenin ; - Göz hastalıklarını ( Katarakt, körlük gb) % 76 azalttığı - Böbrek hastalığını ( Diyaliz , börek yetmezliği ) % 56 azalttığı - Sinir hastalığı (Uyuşma , karıncalanma, gangren ) % 64 azalttığı saptanmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde şeker kontrolünün çok iyi yapılması gerekliliği bir kez daha su yüzüne çıkmıştır. 3. Pompa kullanımının bir diğer faydası da oluşabilecek ani şeker düşüklüklerini önlemesidir. Cihaz hem kişiye insülin yapılmasında hem de gıda alımında bir esneklik sağlamaktadır. Gece uyurken oluşabilecek şeker düşüklüklerini de alarm ile uyararak bu konuda da bir güven oluşturmaktadır.

İnsülin pompası kimlere önerilir

Pompa hastası özellikle tip 1 diyabet hastası olmalıdır. ? zellikle 4 öğün insülin yapan hastalarda çok daha efektif bir başarı sağlayabilmektedir. Hasta genç ve cihazı kullanabilir olmalıdır. ? zellikle genç ve dinamik bir iş yaşamı olan hastalarda cihaz çok daha faydalı olmaktadır. ? zellikle şeker dinamiğinde çok ciddi sorunların gözlendiği gebelik ve ergenlik çağında bu cihazın kullanımı çok daha pratik ve başarılı olmaktadır.

İnsülin pompası nasıl uygulanır

İnsülin pompası uygulanmasına karar verilen hastalarda ilk olarak C-GMS adı verilen bir cihaz takılır. Bu cihazın görevi 72 saat boyunca 10 dakikada bir şeker düzeylerini kaydetmektir. Bu şeker düzeyleri incelenerek hastanın günlük alacağı insülin dozu belirlenir. Bu işlemin ardından çok basit bir uygulama ile cihaz vücuda takılır.Cihaz takılmasının ardından hastaya cihaz ile ilgili eğitim verilir. Son aşamada ise hastaya karbonhidrat sayımı eğitimi verilerek günlük cihaz insülin değişikliklerini kolay yapabilmesi sağlanır. Bu sayede kişi gıda alımı , egzersiz ve sosyal faaliyetlerinde daha özgür hareket etme imkanı yakalar.?