Hastanemizden Haberler

Dr.Barış MEDETOĞLU Aşırı Terleme Hakkında Bilgi VerdiYalova Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahı Uz.Dr.Barış Medetoğlu bir çok insanın muzdarip olduğu ve tıbben bir tedavisinin mümkün olduğunu bile bilmediği hiperhidrozis( aşırı terleme ) hakkında bilgiler verdi.

Medetoğlu  "Aşırı terleme 15-40 yaş arası hastalığıdır. Terlemenin bir ölçüsü yoktur. Kişi sosyal hayatında doktora gelecek kadar ( tokalaşamıyorum, kalem tutarken kağıt ıslanıyor, istediğimi giyemiyorum sırılsıklam oluyorum vb.) psikolojik sıkıntılar yaşıyorsa bu ameliyat için yeterli bir sebeptir. Ancak; 40 yaş üzerindeki hastalarda ameliyat önerilmez. 55 yaşın üzerindeki hastalar hormonal düzensizlikle alakalı olup kesinlikle ameliyat önerilmez." diyerek şöyle konuştu.

"Aşırı terleme için endoskopik yöntemle çok küçük yara izleri kalacak şekilde ameliyat yapılmaktadır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra normal hayatına dönebilir. Avuç içi, koltuk altı terlemelerinde % 100  oranında başarı sağlanmaktadır. Bu ameliyatın önemli bir komplikasyonu olmamakla birlikrte nadiren vücut başka bir bölgeden terlemeye başlayabilir.Yalova da bu ameliyatları yapabilmekteyiz."